Základní typy pojistek zavíracích nožů
Jedním z primárních vzhledových a funkčních atributů každého zavíracího nože je systém jeho zavírání, resp. otevírání. Současně s (cenově ovlivněnou) kvalitou systému je diskutovaná i bezpečnost fixace čepele v pozici otevření nože. O zajištění čepele během zavření nože to platí rovněž. Jde o skloubení lehkého otevření, stálé stability čepele (absence boční vůle v průběhu otevírání) a výsledného (nejen) dojmu pevnosti. Opakem uvedeného je páčení čepele při otvírání, která se příčně kýve v každé poloze (úhlu otevření) a po otevření se při pokus u o tlačný řez ohne směrem ke hřbetu nože! Chybí nejen řez, ale mimo poranění hrozí i „poškození“ okolí. Tato realita u nože světově proslulé značky (systém zajištění lockback) zamrzí a donutí zájemce při následné koupi vhodnějšího kapesního nože, tj. nože s kterým se dá opravdu řezat i při využití zvýšeného silového zatížení, aby si základy mechanizmů pojistek čepelí zavíracích nožů alespoň přečetl a sladil přepokládanou řezací zátěž se zajištěním čepele, které garantuje vysokou tuhost (pevnost) nože. V současné době je dostupných několik základních systému pro otevírání a zavírání čepele, resp. její fixace v pracovní poloze, které jsou orientačně uvedeny v následujícím schematizujícím textu:
Sevřený nůž (clasp knife) – zavírací nůž bez zadní pružiny; typický představitel je francouzský Opinel. Někdy je tento systém označovaný názvem kluzné spojení, které je charakteristické absencí zámku, držením čepele v otevřené, nebo zavřené poloze.
Motýlek (bali-song) – rukojeť tohoto nože je dělena na dvě poloviny, které jsou snýtovány s čepelí. Ta leží mezi oběma částmi rukojeti a po vysunutí čepele z prostoru uvnitř lze tyto spojit zdržovou spojkou a vytvořit tak téměř pevný nůž. Motýlek vznikl na Filipínách cca v roku 800 n.l. a lze jej s patřičným psychologickým efektem ovládat jednou rukou. Nejde při tom o zvýšení rychlosti použitelnosti nože, ale o fakt, že se majitel boji s nožem nevyhýbá a neváhá jej použít (dnes u street fight).
Poznámka: Dokonalým příkladem nože s touto pojistkou, který disponuje navíc mezipolohou čepele při otevření čepele do úhlu 90°, co je umožněno výstupkem na konci listu pružiny a vrubem na čepeli, je nůž Kershaw, Model 2420ST(ve filmu Acta X – agent Fox Malder). Po dlouholetých zkušenostech jej z pohledu zámku lze označit za naprosto spolehlivý co do rychlosti otevření i pevnosti (tuhosti) otevřeného nože. (Aplikace kvalitnější oceli než AUS 6 by z něho udělala nůž snů, ale kvalitně broušená čepel – 81mm, lehkost – litý Al, pevnost, neklouzavost – vložený neoprén, oblost – netlačící, odnímatelný klips – ne každý jej vyžaduje a nízká cena z něho dělají nůž pro každý den).
Rámová pojistka (framelock) – Framelock je variantou listového (vložkového) zámku. Přítlačnou funkci ovšem v tomto případě (namísto vložky) přebírá doraz, který je součástí konstrukce. Toto technické řešení je obvykle ve srovnání s vložkovou pojistkou mnohem bezpečnější. Čepel je tedy zapřena celou konstrukcí rukojeti. Toto řešení nabízí všechny výhody vložkového listového zámku, ale je mnohem pevnější. Fixace čepele není zajištěna vložkou, ale přímo materiálem rukojeti.
Rotační zámek (rolllock) – V konstrukci mechanismu je používána kladička, jejíž rotací dojde k zablokování čepele. Jedná se o další exkluzivní patent Benchmade s názvem Rolling Lock. V tomto případě je čepel zafixována poměrně masivním kolíkem s vybráním. Uvolnění zámku se provede stlačením (palcem) pružinové pojistky na pravé straně rukojeti. Tím dojde k natočení pojistného kolíku a jehom k odjištění (uvolnění) čepele. InDraft je exkluzivně patentovaný mechanismus. Představuje kombinaci profilované vložky (s vybráními) a pojistného kolíku. Oba prvky jsou využity zároveň, čímž je při zavírání dosaženo požadovaného mechanického přítlačného napětí. Mechanismus je jedním z nejbezpečnějších zámků, které jsou v současnosti k dispozici. Novější modifikací je otočný zámek, který k zablokování čepele používá pružinou aktivovaný pojistný kolík. Pro tento typ zámku je charakteristické tlačítko na jedné nebo obou stranách rukojeti. Uživatel může jeho prostřednictvím uvolnit zajišťovací kolík a zavřít nůž. S tímto typem mechanismu se můžete setkat u nožů následujících výrobců: SOG, Camillus, Benchmade (a dalších). Zámek je na jednu stranu velice pevný a bezpečný, na druhou stranu je ovšem poměrně drahý a značně složitý. Souhrnně lze tento mechanizmus popsat slovy – rukojeť nože osazeného otočným zámkem je opatřena tlačítkem, sloužícím k uvolnění (vytažení) pojistného kolíku z čepele. Pojistný kolík dosedne na hřbet čepele, čímž ji opět zablokuje v otevřené poloze.
Integrální pojistka (Reeve’s lock) – Mechanismus tohoto zámku pracuje následujícím principem: ve vložce nože se nachází napnutá pojistka, která se po otevření čepele uvolní a zapadne do hřbetu čepele, hrany pojistného kolíku dosednou na zadní stranu čepele a zafixují její polohu do té doby, než uživatel fyzicky pojistku fyzicky vytlačí zpět a čepel uvolní. Po drobném procvičení je možno zámek zajišťovat a uvolňovat jednou rukou (pojistné vložky se vyrábí v pravoruké nebo levoruké verzi). V kombinaci s modifikovanou vložkou Benchmade se jedná o patentovaný mechanismus s vylepšenou schopností fixace. Funkčnost a spolehlivost pojistné vložky závisí do značné míry na preciznosti provedení a kvalitě použitého materiálu. Na trhu se objevily nové a vylepšené pojistné mechanismy. Jedním z nich jsou nože s titanovými rukojetěmi. I v tomto případě je zámek podobný vložkovému zámku, ale místo tenké vložky zapadající za čepel a blokující její pohyb, je využito přímo hmoty titanové rukojeti. Tento typ zámku představuje pohodlnou jednoruční pojistku, která je zároveň vysoce pevná a bezpečná.
Osový systém (axislock) – Vlastnosti zámku AXIS jsou velmi významné a zásadním způsobem ovlivňují funkčnost nožů. Jejich nejdůležitější charakteristikou je vysoká pevnost. Zámek je rozhodně více než postačující pro běžné použití nože. Druhou významnou charakteristikou (a druhou největší výhodou po pevnosti) je úplná možnost obourukého ovládání, a to bez jakéhokoli omezení uživatele. Nůž můžete otevřít nebo zavřít kteroukoliv rukou, aniž by jste museli do dráhy čepele vsunout prsty. Poslední, ale neméně imponující vlastností, je „plynulost“, s jakou se mechanismus a čepel pohybují. Konstrukcí se mechanismus AXIS od tradičních pojistek liší tím, že neobsahuje klasické „třecí“ prvky a jeho chod je tedy mnohem hladší. Mechanismus je dostatečně odkrytý, abyste mohli snadno vyčistit případné nečistoty a funguje v zásadě takto: pružinově napínaná pojistka se pohybuje vpřed a vzad v drážce v obou stranách vložek rukojeti. Pojistka se roztáhne do obou stran nože, přemostí prostor mezi vložkami a zapadne za zadní rotační část čepele. Dojde k zaklesnutí stupňovitého vybrání do materiálu čepele. Dvě pružiny typu omega (jedna v každé vložce) udělí pojistnému kolíku dostatečnou energii k zapadnutí do zadního čela čepele. Výsledkem je to, že je zadní strana čepele pevně zajištěna mezi mohutný doraz a kolík AXIS. Pro popis tak jednoduchého mechanismu bylo použito až přespříliš slov. Nejjednodušším způsobem jak poznat výhody zámku AXIS je vlastní zkušenost s jeho ovládáním a použitím. Systém AXIS je chráněn exkluzivním patentem Benchmade a získává si příznivce od svého představení. Malá pojistka, která se roztáhne do obou stran, následně překlene prostor mezi vložkami a zapadne za zadní část čepele, je vyrobena z kvalitní tvrzené oceli.
Odvozené typy pojistek (zámků):
Zámek s pojistným kolíkem (Pin Lock) – Odpružený kolík uvnitř pláště zapadá do otvoru v čepeli pod ocelovým pláštěm rukojeti.
Zubový zámek (Tooth lock) – „Zub“ (zářez) na pružině zapadá do otvoru čepele uvnitř pláště.
Stupňový zámek (Step Lock) – V pružinovém prvku, který se zastavuje o hranu uvnitř pláště, je vytvořen stupňový vrub.
Otočný zámek (Twist lock) – Natočením koncového prvku mechanismu je dosaženo zablokování nebo uvolnění zámku. Zámky s kolíkovou a stupňovou pojistkou jsou nejběžnější. Další dvě varianty jsou poměrně vzácné.